Co je to zooterapie?
Zooterapie – pouto mezi zvířetem a člověkem, které léčí
Tento text byl vytvořen ve spolupráci s AI nástrojem ChatGPT (OpenAI) a upraven International Felinotherapy Association.
Zooterapie, odborně označovaná jako terapie za asistence zvířat, je součástí širšího spektra intervencí, kde zvíře napomáhá zlepšení zdraví a kvality života člověka. V anglosaském světě se častěji používá termín Animal Assisted Intervention (AAI), zatímco v evropském prostředí je běžnější označení Animal Assisted Services (AAS).
Zooterapie má různé podoby – od aktivit za asistence zvířat (např. dobrovolnické návštěvy, AAA), přes terapie za asistence zvířat (v gesci odborníků, AAT), až po vzdělávání za asistence zvířat( AAE). Podle druhu zvířete, které s námi pracuje, rozlišujeme např. felinoterapii (kočky), canisterapii (psi), hipporehabilitaci (koně), ale i terapii s králíky, morčaty nebo miniprasátky.
Klíčovým prvkem je pouto mezi člověkem a zvířetem – vztah založený na důvěře a bezpečí, který podporuje tzv. salutogenezi: vnitřní procesy směřující k uzdravení a rovnováze.
Celosvětově se rozvoji zooterapie věnují organizace jako Pet Partners (dříve Delta Society) nebo IAHAIO (Mezinárodní asociace pro lidsko-zvířecí interakce), které stanovují etické a odborné standardy v této oblasti.
Odkazy:
Pet Partners
Volunteer Therapy Pets & Therapy Dog Program: Pet Partners
IAHAIO
Citace: International Felinotherapy Association. (2025). Týden pro zooterapii – informační materiály. Vytvořeno ve spolupráci s AI nástrojem ChatGPT (OpenAI). Licencováno pod CC BY-NC 4.0.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/
Foto ilustrační, děkujeme sutorovi
z Pixabay