Nozokomiální infekce ve felinoterapii
Nozokomiální nákazy (tzv. nemocniční nákazy) a felinoterapie
Nozokomiální nákaza je každá infekce, kterou člověk může získat při pobytu v nemocnici, klinice nebo jiném zdravotnickém zařízení. Může pocházet z vnějšího prostředí nebo z těla samotného pacienta. Tyto infekce se mohou projevit i po propuštění z nemocnice, když je člověk už doma.
Některé z těchto infekcí mohou ohrozit zdraví členů felinoterapeutického týmu, zejména při práci ve zdravotnických zařízeních, domovech seniorů, školách nebo jiných podobných místech. Proto je důležité tyto infekce znát a dodržovat hygienická a preventivní opatření, aby se riziko nákazy minimalizovalo.
1. Dělení podle místa infekce ( podle klinických příznaků)
◦ Infekce močových cest (např. močový měchýř, ledviny)
◦ Infekce plic (nozokomiální pneumonie)
◦ Infekce ran (např. pooperační infekce)
◦ Infekce krve (bakteriémie)
◦ Infekce mozkových blan (meningitida)
2. Dělení podle typu patogenu
Dělení podle výskytu – nespecifické (vyskytující se i mimo zdravotnická zařízení, např. chřipka) a specifické (vznikají v nemocničním prostředí v souvislosti s diagnostickými nebo léčebnými výkony).
◦ Bakteriální infekce: Například Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae.
◦ Virová infekce: Mezi ně patří respirační viry (např. chřipka, respirační syncytiální virus), viry hepatitidy, cytomegalovirus.
◦ Houbové infekce: Candida albicans je častým původcem nozokomiálních houbových infekcí.
◦ Infekce způsobené rezistentními kmeny: Například rezistentní kmeny Staphylococcus aureus (MRSA), rezistentní kmeny enterobakterií (ESBL).