Relaxace kočky po felinoterapii
Relaxace kočky po felinoterapii
Masáže pro kočky
Masáže bychom měli provádět po krátkém dechovém cvičení nebo mindfulness meditaci, kdy je naše tělesné, emocionální a kognitivní vnímání nejvíc harmonizované. Masáže by alespoň zpočátku měly být prováděny ve stejnou dobu a na stálém místě vybaveném měkkou podložkou a měly by být prováděny pomalu a jemně. Prostředí můžeme obohatit relaxační hudbou. Vhodný druh hudby bychom měli předem postupně vyzkoušet a kočku na tuto hudbu zvykat. V každém případě bychom se měli vyvarovat náhlému začlenění nových prvků (neznámé podušky, neznámých pachů, neznámé hudby, jiného osvětlení, jiné denní doby), protože každou změnu rutiny kočka může vnímat jako signál nebezpečí.
Postup:
• Začínáme tím, že s kočkou při běžné péči trénujeme souhlasné chování. Je to přirozené chování kočky, například předsednutí před nohy člověka, otření se o nohy, tvář, oční kontakt s člověkem, dotyk tlapkou na ruku, vyskočení na oblíbené místo atd. Tímto chováním nám kočka říká, že je připravená si s námi hrát či se nechat hladit a posléze i masírovat.
• Dotyky spojujeme s tím, co je kočce příjemné. Pokud je orientovaná na potravu, mohou to být pamlsky, malá přesnídávka. Pamlsky a potravu si vybírá kočka. Protože jsou kočky oportunisté, využívají toho, co jim sami nabízíme. Tak můžeme u koček podpořit správný výběr zdravých pamlsků a stravy tím, že jim ji budeme při běžné denní péči nabízet. Zjistíme, které pamlsky kočka preferuje. Mělo by se jednat o pamlsky, které mají pro kočku vysokou hodnotu, ale přesto nepatří k nejžádanějším. Mohlo by se totiž stát, že se kočka příliš soustředí na dosažení žádoucího pamlsku a místo zklidnění vyvoláme silné vzrušení, což není žádoucí. Pokud kočka preferuje hračku nebo potravní hlavolam, volíme jak motivaci tyto příjemné zážitky. Každá kočka je individualita a zásadní je vědět, co je příjemné právě té naší kočce. Spojením dobrého jídla, hry či oblíbené hračky s dotyky vytváříme pozitivní asociace a rituály - používáme klasické podmiňování.
• Pokud naše kočka již dobře rozumí souhlasnému chování a má vytvořenou pevnou asociaci příjemných zážitků s hrou a dotyky, můžeme začít s masáží.
• Začínáme technikou effleurage, což jsou jemné, delší krouživé pohyby dlaní či polštářky prstů, v tomto případě na hřbetě. Tato technika napomáhá prohřátí a prokrvení svalů. Hlazení ve hřbetní oblasti je u většiny koček oblíbené a pomáhá organismu relaxovat. Masáž můžeme střídat s běžným hlazením hřbetu dlaní od hlavy k ocasu.
• Následně postupujeme v jemném masírování kruhovými nebo půlkruhovými pohyby od kořene ocasu k hlavě, tedy proti směru srsti. Neměli bychom vyvíjet tlak, kočky většinou nemají rády hloubkovou masáž svalů. Některým kočkám může být hlazení proti srsti nepříjemné a pokud to tak je, vyhneme se mu.
• Masáž slouží také k prozkoumávání míst, kde jsou napjaté či nadměrně stažené svaly. Věnujeme pozornost tomu, který dotek působí kočce potěšení a kterému se naopak snaží vyhnout. Prohmatávání těla kočky může pomoci odhalit počínající onemocnění. V případě, že pozorujeme bolestivost určitých oblastí, měli bychom s kočkou navštívit veterináře.
• V masáži dále postupujeme směrem ke krku a masírujeme jej z obou stran stejnými pohyby jako páteřní svaly. Stejně masírujeme i oblast za ušima. Jemné kruhové pohyby bříšek našich prstů stimulují krevní oběh kočky a uvolňují tělesné napětí.
• Poté přesuneme ruce na ramena kočky. Zde jemnými pohyby rukou po a proti směru hodinových ručiček masírujeme oblast ramenního kloubu.
• Dále plynuje přesuneme ruce na boky kočky, které masírujeme a pokračujeme k zadním nohám. Některá plemena mají sklon k problémům s kyčelními klouby, měli bychom tedy být při masáži zvláště vnímaví k jakýmkoli projevům nepohody a bolesti, kterou kočka dává najevo. Pokračujeme jemnou masáží nohou, kolen a polštářků tlapek.
• Další technikou, kterou používáme, je petrissage. Je to technika hlubší masáže, ale i zde nevyvíjíme příliš velký tlak, spíš jde o pevnější pohyby rukou jako je hnětení, protahování a mačkání. V podstatě jde o otevírání a zavírání prstů “do špetky”. Masáž se opět provádí polštářky prstů a můžeme zapojit také dlaň. Touto technikou podporujeme krevní oběh, ulevujeme kočce od svalové zatuhlosti (spasmů) a pomáháme zlepšit funkci svalů. Petrissage uplatňujeme na všechny oblasti těla ve stejném pořadí jako předchozí masáž.
• Masáž zakončujeme tapotementem - poklepáváním konečky prstů na všechny části těla kočky. Pokud je kočce tento typ masáže nepříjemný, vynecháme ji. Rytmické poklepávání konečky prstů pomáhá k “probuzení” nervového systému a také podporuje krevní oběh.
• Vrnění či slinění kočky je známkou toho, že je masáž kočce příjemná a užívá si ji. Vrnění je navíc pro člověka nejen zpětnou vazbou o libých pocitech kočky, ale má samo o sobě léčivý potenciál. Kromě uklidňujícícho efektu pomáhá také při problémech s řídnutím kostí, svalových problémech a artróze.
• Jak již bylo řečeno, je třeba znát řeč těla své kočky. Pokud pozorujeme neklid, přestaňme a vyčkejme, dokud nám kočka opět nedá najevo, že si přeje pokračovat.
Optimální doba masáže závisí na naší kočce.
Masáže mají terapeutický efekt jak pro kočku, tak i pro handlera / terapeuta. Během masáže se handler / terapeut zaměřuje na kontakt se svým podvědomím a nevědomím a zároveň na své tělesné pocity. Tím harmonizuje své somatické, emoční i kognitivní vnímání. Díky procesu synchronizace následně dochází ke vzájemné tělesné a emoční koregulaci. Pomocí dotyků přenáší člověk svůj harmonizovaný stav na kočku. Jak již bylo zmíněno, celý proces můžeme posílit vhodnou relaxační hudbou. Díky masážím pro kočku se vytváří jedinečné propojení mezi člověkem a zvířetem, které přináší hlubokou relaxaci kočce i člověku a podporuje harmonický vztah.