Felinoterapeutický tým
Dobrovolníci či profesionálové, kteří s kočkami pracují v oblasti návštěvní služby, jsou označováni jako handleři. Spolu se svými kočkami tvoří základní felinoterapeutický tým.
Kočka i handler procházejí sérií testování. Povaha koček, s nimiž se pracuje ve felinoterapii je relativně vzácná a specifická. Musejí být dobře socializované, komunikativní a je třeba, aby jim kontakt s dalšími lidmi působil radost. Je třeba, aby se nebály nových prostředí a samozřejmě, aby byly zdravé. Musí zvládat cestování i na větší vzdálenosti - a to jak osobním autem, tak vlakem , autobusem či dalšími prostředky hromadné dopravy. Také musí být schopny pracovat s lidmi různého věku, schopností či lidí s různými omezeními.
Testovací procedury zahrnují veterinární část - včetně běžného očkování a pravidelného sledování zdravotního stavu zvířete, část, kdy se zkoumají povahové vlohy kočky a následně souhra celého týmu. handler/ terapeut musí prokázat trestní bezúhonnost a musí být starší 18 let.
Prvotní testování povahových vloh kočky se provádí mimo cílové zařízení. U kočky se prování Fe-BARQ test z Penslyvánské univerzity. Je to výzkumný dotazník, který mapuje chování kočky v oblastech jako je například strach z neznámého, vyhledávání pozornosti, separační úzkost, agrese proti známým i cizím lidem či zvířatům, lovecké chování, odpor proti omezení, trénovatelnost, kompulzivní chování a další. Následně tým nahrává krátká videa z běžných činností, prosazujeme Fear Free přístup.
Pokud tým uspěje, zacvičuje se půl roku v cílovém zařízení. Může jím být dětský domov, školské zařízení, nemocnice, domov seniorů, stacionář. Zácvik v zařízeních se může i střídat, aby tým získal více zkušeností. Poté je znovu testována souhra týmu a týmová spolupráce. Následně probíhají pravidelné supervize a setkání s výměnou zkušenosti a pokud je to třeba, i přezkoušení. Fe-BARQ test se opakuje každý rok, případně i častěji, pokud kočka podstoupí anestézii, utrpí úraz, překoná dlouhodobé onemocnění, změní majitele či zažije jiné trauma.
Handler musí být empatický jak ke své kočce či kočkám, tak k lidem s nimiž se při své práci setkává. Potřebuje mít dobré komunikační dovednosti, chránit svou kočku za všech okolností, mít základní znalost veterinární péče, chovu koček a legislativy spojené s felinoterapií. Musí se tedy neustále vzdělávat.