AAT- Animal Assisted Therapy
Animal Assisted Therapy (AAT) – Terapie s asistencí zvířat
Animal Assisted Therapy (AAT), česky terapie s asistencí zvířat, je cílená a odborně vedená intervence, která využívá pozitivního vlivu přítomnosti a interakce se zvířetem jako podpůrného prostředku v rámci léčebného procesu. Cílem AAT je podpora fyzického, emocionálního, kognitivního nebo sociálního zdraví klienta.
Terapie probíhá pod vedením kvalifikovaného odborníka – například psychologa, fyzioterapeuta, logopeda, arteterapeuta nebo speciálního pedagoga – který je zároveň proškolen v oblasti práce se zvířaty. Zvíře zapojené do terapie je speciálně vybráno, socializováno a připraveno na práci v terapeutickém kontextu. Mezi nejčastěji využívaná zvířata patří psi, kočky, koně nebo drobní savci.
Na rozdíl od volnějších forem interakce se zvířaty má AAT jasně stanovené terapeutické cíle, strukturu, délku trvání a metody vyhodnocování účinku. Důraz je kladen na bezpečí, dobrovolnost a pohodu všech zúčastněných. AAT může být využita v nemocnicích, rehabilitačních centrech, školách i sociálních službách.