Trénink s kočkou
D. Hypšová
Trénink s kočkou můžeme bez nadsázky nazvat efektivní komunikací mezi člověkem a kočkou. Obohacuje život oběma stranám a pomáhá budovat vztah důvěry a radost ze společné strávených chvil. V angličtině pro toto obohacení používáme výraz enrichment. Při tréninku využíváme potravní enrichment – kočka dostává za správné chování odměny v podobě pamlsků a behaviorální enrichment – podporujeme žádoucí chování a kočce se zároveň dostává pozornosti. Některé kočky upřednostňují před pamlsky vnitřní motivaci – radost z lovu, tedy fyzický enrichment, ale opět též představuje behaviorální enrichment.
Trénink s kočkou pomáhá také zvládat nežádoucí chování kočky a přesměrovat je jinam. Je velmi vhodný pro hry s koťaty, zejména pokud je připravujeme na vstup do nových rodin. Pomocí hry s klikrem a následného tréninku se lépe buduje vztah mezi novým majitelem a kočkou. Klikr trénink zároveň umožňuje základní trénink pro felinoterapii. Vždy postupujeme po malých krůčcích, upevňujeme naučené a v každé tréninkové lekci přidáváme pouze jeden nový prvek, jedno nové chování. Na něj soustředíme pozornost. V době, kdy se kočka učí něčemu novému, odsuneme dříve naučené chování. Kočka je nezapomene a při další lekci je můžeme zopakovat a navázat na ně.
Trénink s kočkou často nazýváme „klikr trénink“, i když ve skutečnosti klikr je pouze jednou z pomůcek, které můžeme a nemusíme využít.
Co je to klikr ? Klikr je plastová krabička s prohnutým plíškem, která při stisku vydává klikavý zvuk. Odtud tedy jeho název. Dříve se mu říkalo i „žabka“. Dnes lze zakoupit klikry bez targetu či se zabudovaným targetem a jejich pořizovací cena se pohybuje od 50 do 200,- Kč. Není to tedy nákladná záležitost.
K čemu klikr slouží ? Klikr funguje jako přemostění – tedy potvrzení, že kočka či jiné zvíře provedlo požadované chování. Je to jednoznačný signál, který nepřipouští jiný výklad, znamená ano, dobře, to je správně. Nic polovičatého. Jako přemostění však můžeme použít i hvizd píšťalky, slovní signál či jinou vokalizaci, světelný signál či signál rukou nebo prstem.
Pomocí přemostění, potvrzujeme správné chování. Odměňujeme vlastní dobrovolně provedené přirozené chování. Tím, že se kočka učí úspěchem, snižujeme frustraci a stres zvířete, působíme na frekvenci jeho mozkových vln a jeho celkové welfare. Pokud uvážíme synchronizaci frekvencí mozkových vln a činnost zrcadlových neuronů, působíme na welfare všech účastníků interakcí – členů své rodiny, klientů i ošetřujícího personálu a návštěvníků.
Ať již používáme jakékoliv přemostění – učíme jím kočku, že jedno přemostění (pochvala, signál rukou, zvukový či vizuální signál, klikr) znamená jednu odměnu. Přemostěním zachycujeme prchavý moment, v němž zvíře předvedlo požadované chování. Musí tedy zákonitě následovat současně s tímto chováním – to je předpokladem úspěchu. A k tomu nám výborně poslouží již zmíněný klikr. Jeho výhodou je, že na rozdíl od signalizace rukou není omezen větší vzdáleností a není závislý na světelných poměrech jako světelná signalizace.
Spojením přemostění s odměnou vznikne klasická asociace. Cíleně odměňujeme přirozené chování, chování, které provádí sama kočka. To je velký rozdíl oproti klasickému podmiňování. Při něm dochází k bezděčné reakci, nevzniká nové chování. Při operantním podmiňování aktivně podporujeme myšlení živočicha. Vzniká nové chování.
Nejprve je nutné vytvořit asociaci mezi odměnou a bridgem. Pokud používáme klikr, postupujeme následovně: hodíme odměnu a ukážeme na ni targetem. V okamžiku, kdy se kočka dotkne odměny, klikneme. Tím vytváříme spojení klikr (bridge)= odměna.
Toto chování několikrát zopakujeme, aby došlo k jeho upevnění. Jakmile se k vám kočka vrátí, odměňte, hoďte další odměnu a jakmile ji kočka najde, znovu potvrďte přemostěním. Kočka pochopí, že tím, že se k vám vrátí, získává automaticky další odměnu.
Klikr trénink je perfektní pro kočky jakéhokoliv věku. Je vhodný zejména pro plaché a bojácné jedince, učení úspěchem jim v interakci s vámi pomáhá budovat jejich sebedůvěru. Je vhodný i pro agresivní kočky, které mají tendenci kousat, protože pomocí klikr tréninku můžeme nevhodné chování nasměrovat vhodněji. Díky klikr tréninku se kočky nenudí a mají prospěch z aktivity a obohacení života. Kikr trénink se přirozeně hodí k nácviku praktického chování, jako je například vejít do přepravky, veterinární ošetření, nasazení postroje a další.
Jednotlivá tréninková lekce klikr tréninku by měla trvat 5 – 10 minut a měla by být zábavou pro kočku i jejího majitele. Pro kočku by měla být hrou. Trénink je dobré začít, když kočka není zcela nasycena a je ochotná pracovat za odměnu ve formě potravy. Odměnou by měly být pamlsky, které má kočky ráda – i když není výjimkou, že kočka pracuje za běžné granule – tím spíš, když ji tréninková lekce baví. Je vhodné snížit denní krmnou dávku o množství odměn, které použijeme při tréninku. To platí zejména u kastrovaných zvířat, která mají sklon k nadváze.
Některé kočky však raději preferují trénink pro samotnou zábavu z pohybu a „lovu“. Podporujeme -li u kočky lovecké chování, je nutné střídat chování o vyšší energii s chováním o nižší energii, aby se kočka nedostávala v průběhu lekce příliš vysoko na stresovém úbočí. Jakmile u kočky pozorujeme rozšířené zornice a narůstající agresivitu (divokost), je správné zařadit cviky, které sníží vyplavování adrenalinu do krevního oběhu. V opačném případě by zcela zbytečně mohlo dojít ke zranění.
V průběhu tréninku (hry) můžeme pozorovat fáze Stresového trojúhelníku- Start- Proč – Stop a Bezpečné místo. Vždy bychom měli mít na paměti, že Bezpečné místo je bezpečným místem do té doby, pokud do něj nemůže proniknout žádný děsivý prvek. Tedy by pro trenéra mělo být „svatým“ a neměl by je narušovat ani jeho narušení dovolit. Kočka do něj musí mít vždy volnou ústupovou cestu.
V průběhu tréninku se kočka může několikrát vracet do bezpečného místa, několikrát signalizovat start pohledem, tím, že se před Vás, posadí, dotkne se tlapkou. Pohledem může též signalizovat, že tomu, co po ní chceme, nerozumí – to je stop. Je tedy třeba vrátit se v tréninku zpět tam, kde kočky prováděla chování (cvik) dobře a po malých krůčcích postupovat dál.
Každá kočka je jiná, je třeba přistupovat k ní jako individualitě a to, co platí pro jednu, nemusí platit pro druhou. Kočku nikdy k tréninku nenutíme, pak by nebyl pro kočku přínosný . Je třeba též dbát na správné načasování tréninku – trénovat tedy v době, kdy je kočka nejaktivnější. A samozřejmě je třeba zohlednit věk kočky a její zdravotní stav a tomu trénink přizpůsobit.
Odměňování pamlsky provádíme zpočátku pravidelně tedy správné chování- přemostění- pamlsek. Když už má kočka cvik zvládnutý, můžeme ale občas vynechat. Můžeme i za každý cvik dávat jiný pamlsek, nebo odměnit i chováním, které má kočka ráda – pohlazením, podrbáním pod bradou, hrou. Nepravidelné odměňování či odměňování různými odměnami probouzí kreativitu a snižuje závislost na vnější motivaci.