Felinoterapie a haptická stimulace v institucionální péči
Felinoterapie a haptická stimulace v institucionální péči
Felinoterapie, tedy terapeutická práce s kočkou, nachází své uplatnění v různých institucionálních zařízeních, jako jsou domovy důchodců, Alzheimer centra, léčebny dlouhodobě nemocných, školská a předškolní zařízení či nízkoprahová centra. Kočka zde nepůsobí pouze jako zdroj emoční podpory, ale díky specifické kvalitě doteku, pohybu a jemnosti její srsti se stává významným nástrojem haptické a bilaterální stimulace.
Dotek kočky aktivuje senzorické vjemy a podněcuje zapojení obou hemisfér mozku. Bilaterální stimulace, známá z terapií zaměřených na trauma, podporuje zklidnění nervového systému a zpracování stresových podnětů. Hladivé, opakující se pohyby při kontaktu s kočkou mají regulační účinek – dochází ke zklidnění a podpoře pocitu bezpečí.
V kontextu práce s klienty trpícími úzkostí, disociací či vývojovými poruchami, lze kontakt s kočkou využít také diagnosticky. Pozorování spontánní motoriky při hlazení, rytmu pohybů, symetrie zapojení rukou či naopak vyhýbání se doteku poskytuje cenné informace o aktuálním stavu klienta. U osob s Alzheimerovou chorobou může kočka podpořit smyslové ukotvení a navázání kontaktu „tady a teď“.
Felinoterapie tak propojuje práci se stresem, senzorickou integraci i vztahovou rovinu. Při pravidelné návštěvě terapeuta s kočkou dochází nejen ke zlepšení nálady, ale i k rozvoji jemné motoriky, neverbální komunikace a celkovému posílení pocitu bezpečí. Výzkumy i praxe potvrzují, že dotek kočky může být klíčem k otevření nového dialogu s klientem – beze slov, skrze tělo a přítomnost.
Odkaz:
Elbrecht, C., & Antcliff, L. (2014). Being touched through touch: Trauma treatment through haptic perception at the Clay Field: A sensorimotor art therapy. International Journal of Art Therapy, 19(1), 19–30.
Tato studie se zaměřuje na využití haptické percepce v terapii traumat prostřednictvím práce s hlínou, známé jako "Work at the Clay Field". Autoři diskutují, jak hmatové vjemy a senzorimotorické procesy mohou přispět k léčbě traumat a podpořit psychologické uzdravení.sensorymotorarttherapy.com+4